Δευτέρα 7 Μαρτίου 2011

ΘΡΊΑΜΒΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΎ ΣΤΟ ΜΕΤΣ! (vdv)

Δείχνοντας χαρακτήρα μετά το χαμένο πρώτο σετ και μάλιστα με σχετικά εύκολο τρόπο, η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη θριάμβευσε επί του "τριφυλλιού" εκτός έδρας και πλέον είναι μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα, έχοντας το απόλυτο στην δεύτερη φάση του πρωταθλήματος.
Με την Μάγια Ογκνιένοβιτς να μοιράζει πολύ καλά το παιχνίδι μετά το κακό ξεκίνημα της ίδιας και όλου του Ολυμπιακού, την Μαγγίνα να "σκουπίζει" τα πάντα στην άμυνα και τις Χαντάβα και Κόλεβα να τραβάνε το "κουπί" στην επίθεση (βοήθησε και με 10 πόντους η Σέρβα πασαδόρος), ήρθε το τρίποντο και το πλεονέκτημα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.
Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος, εφησυχάστηκε εξαιτίας του 25-16 στο πρώτο κομμάτι του αγώνα και έκτοτε ουδέποτε επανήλθε στο τάραφλεξ, παίζοντας σαν υπνωτισμένος. Πλέον, η ομάδα του Σπύρου Χουντουμάδη θα πρέπει να νικήσει στο κλειστό του "Ρέντη", αν θέλει να ελπίζει στον τίτλο, νικώντας παράλληλα και όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια που έπονται.
Στο πρώτο σετ, το "τριφύλλι" προηγήθηκε με 8-1 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και με 16-9 στο δεύτερο, αν και προσωρινά είχε μειώσει ο Ολυμπιακός σε 10-9. Το 25-16 χάρισε το προβάδισμα στις γηπεδούχες, όμως δεν μπόρεσαν από εκεί και πέρα να διαχειριστούν το ματς.

Ο Γιάννης Νικολάκης έκανε την κίνηση-ματ, γυρνώντας την Έλενα Κόλεβα σε ακραία και αποσυντόνισε την πράσινη άμυνα. Οι ερυθρόλευκες πήραν εύκολα και τα τρία επόμενα σετ με 21-25, 19-25 και 20-25, πανηγύρισαν το τρίποντο στο Μετς, βρίσκονται στην κορυφή και στόχος τους είναι η διατήρηση του αήττητου μέχρι το τέλος. Φέτος δεν υπάρχουν πλέι οφ ως γνωστόν και τα πάντα θα κριθούν στα παιχνίδια του δεύτερου γύρου.
Τα σετ: 25-16, 21-25, 20-25, 19-25.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χουντουμάδης): Χατζηνίκου 3, Μαχόν 13, Τζανακάκη 9, Χατζηνικολάου 4, Μλαντένοβιτς 15, Μόλναρ 16, Μυλωνά (λ- 56%) / Παπαφωτίου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικολάκης): Κυριακίδου 10, Γιακουμή 6, Γκίμπσον 2, Ογκνιένοβιτς 10, Χαντάβα 18, Κόλεβα 14, Μαγγίνα (λ- 53%) / Νικούλη 5, Μουστάκη 1, Καββαθά 3.